top of page

ערן גפן הוא מייסד G^Team, חברה לייעוץ אסטרטגי, העוזרת לחברות לפתח מנועי צמיחה חדשים.
הצוות מתמחה ביצירת הצעות ערך חדשות, מוצרים חדשים, שירותים חדשים ושווקים חדשים. יחד עם הנהלות החברות המובילות בישראל.
 

נרשמת בהצלחה!

logo.gif
  • תמונת הסופר/תערן גפן

חוק שימור האנרגיה

"אתגר משמעותי של מנהלים בכירים שלא מדברים עליו מספיק, הוא איך שומרים על האנרגיה"

אמר לי אופיר גוטמן מנכ"ל פרוקטר אנד גמבל ישראל. הוא סיפר לו שהוא נכנס לשנה ה- 18 שלו, ובשונה מהשנים הראשונות שבהן ראה רק שנה-שנתיים קדימה ולכן גייס אנרגיות מתפרצות שדומות לריצת ספרינט, עם הזמן הוא הבין שזה יותר דומה לריצת מרתון, בה האתגר העיקרי הוא זה המנטלי הנדרש לגייס מחדש עוצמות וכוח אנרגטי משמעותיים ולאורך זמן.

בנוסף לזמן שעבר והאנרגיות שכבר הוציאו, למנהלים בכירים יש עוד אתגר, אופיר מדבר על משהו שמעטים שמים אליו לב, ככל שעולים בדרגות הניהול אתה נאלץ לעשות יותר דברים שמוציאים ממך אנרגיות ופחות דברים "שאני בא לעבודה בשבילם". מנהל בכיר צריך לעסוק לצד העשייה המקצועית שבנתה אותו, גם בדברים אחרים, ככל שאתה יותר למעלה, עפות לכיוונך הבעיות הגדולות ביותר, בתפקידך כמנכ"ל אתה בעצם מתעסק בכל הנושאים, מכוח אדם, דרך כספים וחשבונאות, מועצת המנהלים ועד בעיות משפטיות – סביר להניח שחלק משמעותי מהם ישאבו ממך אנרגיה.

מה שברור הוא שכדי להתמיד במרתון לאורך זמן אנחנו צריכים להיות במאזן אנרגיה חיובי, האתגר הראשוני הוא קודם כל לשים לב לרמות האנרגיה שלנו. רוב הזמן אנחנו ערניים לצדדים המקצועיים, ליכולות השכליות, למסכי המחשב, לדוח האקסל, אבל לא שמים לב איפה האנרגיה שלנו ומה הרמה שלה. מחקר מרתק של הרווארד בקרב מנכ"לים מצא שהאתגר מס' 1 – הוא לא לדעת לנהל את הזמן, אלא לנהל את האנרגיות.

הנה תרגיל מעניין שלמדתי כל מה שצריך לעשות הוא לעבור על יומן הפגישות שלך מהשבועיים האחרונים, לקחת דף נייר לחלקו לשני טורים, טור אחד לסמן + אלו הדברים שנתנו לך אנרגיות, בטור השני לסמן מינוס – אלו הדברים שצרכו ממך אנרגיות. ועכשיו את כל הפגישות מהיומן להעביר לאחד משני הטורים האלו. מהר מאוד תצטייר תמונה מדויקת של מצבך האנרגטי. האם העיקר הוא בפלוס חיובי, או דווקא יש משיכת יתר?

אנרגיה, זה כאילו משתנה שאינו קיים, ערטילאי, העיסוק בנושא יכול להישמע כמו בולשיט של ניו אייג', אבל אם חושבים על זה רגע לעומק ברור לגמרי שאנרגיה היא מנוע ההצלחה העיקרי הרבה יותר מכל יכולת אחרת שיש לנו. מספיק להסתכל על האנשים שעשו לדעתך אימפקט משמעותי על העולם, האלו המצליחים ביותר ולא משנה באיזה תחום מפולטיקה, דרך אומנות ועד ספורט ולשאול את עצמך מה ציון האנרגיהשלהם בין 1-10?

אז איך שומרים על אנרגיה חזקה לאורך זמן? הנה כמה דרכים ושיטות שיטענו אותך באנרגיה.


לעקוב אחרי היחס בין עשייה טוענת לכזו מרוקנת,לשמור במודע על מאזן חיובי של דברים שנותנים לך אנרגיה, לנעול ביומן לאורך השבוע זמן לעשייה מקצועית שמייצרת ערך וטוענת אותך חדוות עשייה.


למצוא עשייה חדשה שבה אין לך ניסיון וגם לא ידע ובא לך ללמוד אותה, אופיר לדוגמא כתב לאחרונה ספר ילדים והוציא אותו לאור. החוויה החדשה נתנה לו אנרגיות גם בתחומים אחרים.


המצב הפיזי שלך משפיע ישירות על מידת האנרגיות שלך, ספורט קבוע, תזונה, הקפדה על 7 שעות שינה ואפילו יציבה יתבטאו באופן ישיר בעשייה המקצועית. אני זוכר שרמי שלמור אמר לי פעם שהחדר שלו ממוקם בכוונה מול המדרגות במשרד, מהדרך בה אנשים עולים ויורדים בהם הוא כבר יודע הכל. האם הם גוררים רגליים? האם הם מדלגים שתיים-שתיים, פעם הוא הסתכל על מישהי עולה ומהדרך בה התנהלה אמר לי (וצדק) שהיא עומדת לעזוב.


מטרה עם משמעות, כשיש לך יעד משמעותי בעיניך, משהו גדול שאתה ממש יכול להרגיש אותו, כזה שמלהיב אותך ומחכה לך בקצה המרתון, אתה יכול לגייס את האנרגיות כל יום מחדש.


להאציל למנהלים חזקים דברים ששואבים ממך אנרגיה ולא מחייבים את טיפולך, ואם אותם דברים בדיוק אותם דווקא ימלאו באנרגיה – בכלל מצוין.


יצירתיות, כל עשייה שיש בה יצירה חדשה, "יש – מאין" טוענת באנרגיה, היכולת לדמיין משהו ואז לגרום לו לקרות הוא תהליך שמייצר אנרגיה.


מיינדסט, לוודא שהדברים בהם אנחנו מתמקדים הם אלו בעלי משמעות, הערך, והאימפקט הגדולים ביותר. לשים לב לאן נודדות המחשבות שלנו ובמה אנחנו מרוכזים. להקפיד ש"הדיבור הפנימי" שלנו יעסוק בדברים הנכונים שטוענים אותנו ולא מבזבזים לנו אנרגיה.


לייצר ערך לאחרים. כאשר אנחנו משמעותיים ועושים טוב לאחרים, אנחנו נטענים באנרגיה, כאן חוק שימור האנרגיה עובד הפוך, ככל שניתן יותר ככה ניטען יותר.

וכמובן כמובן,

רלוונטי מתמיד בחגים האלו

לדעת לעצור ונוח, לקחת זמן לעצמך

להיות עם המשפחה והאנשים החשובים לך

לאוורר את הראש, לקרוא, ולקבל השראה.

חג שמח,

גפן,

Comments


bottom of page