top of page

ערן גפן הוא מייסד G^Team, חברה לייעוץ אסטרטגי, העוזרת לחברות לפתח מנועי צמיחה חדשים.
הצוות מתמחה ביצירת הצעות ערך חדשות, מוצרים חדשים, שירותים חדשים ושווקים חדשים. יחד עם הנהלות החברות המובילות בישראל.
 

נרשמת בהצלחה!

logo.gif
  • תמונת הסופר/תערן גפן

השביל שהלכו בו פחות


השביל שהלכו בו פחות

אני כותב לך את המייל מהמדבר, פאתי הערבה, באמצע שום-מקום.

יצאנו אליו כל צוות ״גפן טים״ כדי לנשום קצת אוויר ולקבל השראה. המדבר בחורף מקבל גוון מתעתע, הצהוב של האדמה מתערבב עם העננים הדרמטיים, הכל נראה כמו הקמפיין האייקוני ההוא למיתוג של אלוהים שהעלו לגל נוסף. הרגשנו שאנחנו צריכים לעצור קצת כדי להמשיך ליצור, לצאת אל הטבע כדי לחשוב אחרת. יש גבול לכמה מחשבות פורצות דרך אפשר ליצור בין ארבע קירות. אנחנו עושים את זה אחת לכמה זמן כדי להתחבר לעצמנו, אחד אל השני, וביחד אל האתגרים שמונחים לפנינו.

הבוקר יצאנו לטיול רגלי בסביבה. צעדנו בשקט מוזר, כנועים אל מול עוצמת הטבע, רק רעש החצץ הנדרך תחת רגלינו וכל מה שנשאר זה אוויר. אוויר למחשבות. כל סלע קטן היה פה מליוני שנים לפנינו וימשיך גם אל האינסוף אחרינו.

רק כשהגענו אל הר קטן נשברה הדממה לשיחת התייעצות מהי הדרך הכי טובה לעלות לפסגה. צ׳ומפי (אוהד בשמו האמיתי) אמר שלדעתו אנחנו צריכים ״לפסטן״ שזה אומר לעלות ישירות בקו ישר ותלול אל הגבעה, ואילו ניר (קצין צנחנים במיל׳) אמר שעדיף והרבה יותר קל לעלות עם השביל המסומן והמתעקל מסביב. ואז נזכרתי ושיתפתי אותם בשיר שמדבר על שתי דרכים מתפצלות, וענבל אמרה ״כן, אבל פיסטון זו לא דרך״ וצ׳ומפי ענה לה משהו שסיכם את הכל בצורה מושלמת – ״כל דבר זה דרך״. פתאום זה היה כל כך ברור מה אנחנו צריכים לעשות.

סטיב ג׳ובס היה ידוע בכל הסליקון וואלי ״כאיש המשוטט״. הוא אפילו כמעט נדרס פעם, כאשר הלך בשולי הדרך מאחורי פאלו אלטו, נודד אחר מחשבותיו לעבר השדות של הוואלי. לימים הוא שיתף שרבות מהתובנות וההחלטות הכי גדולות שלו נעשו באותם שיטוטים בטבע. כך, לדוגמא, ההחלטה למכור את פיקסאר לדיסני התקבלה במהלך הליכה בצללי עצי האלון והמגנוליה האופייניים לסביבת העמק.

״יש משהו בחוץ שמרים אותך, משהו פיזי, אתה לוקח אוויר ופותח את מחשבותיך", אמר, "אתה מסתכל על הסביבה ומתחבר להכל״.

אם תהיה מועמד לעבודה בפייסבוק ומארק צוקרברג יציע לך ״לצאת לטיול ביער״ אל תיבהל – זה סימן טוב. עובדים בכירים רבים בפייסבוק מספרים על הריטואל הקבוע בו צוקרברג מזמין אותם לצאת לאוויר הפתוח, בין העצים, כאשר הם הולכים זה לצידו של זה, בטיול שמזכיר דייט רומנטי. צוקי פורש בפניהם את חזונו לעתיד ומתעניין עמוקות באדם ההולך לידו, ההליכות האלו בטבע בדרך כלל מסתיימות בגיוס או קידום לתפקיד בכיר.

ולא רק גאוני העת החדשה נעזרו בטבע. אריסטו העביר את שיעוריו לתלמידים תוך כדי הליכה בחוץ, וזיגמונד פרויד יצא לטיולים/טיפולים בטבע. הוא לדוגמא עשה סשן של יום שלם בטיול בטבע בניסיון לעזור למלחין הנודע גוסטב מאהלר להציל את נישואיו. גם הסופר הנודע צ'רלס דיקנס הגה את ״אוליבר טויסט״ במהלך אחת ההליכות הידיעות שלו – הוא נהג לצעוד 30 קילומטר ביום, ובדרך כלל עשה זאת בשעות הלילה. גם מי שיקשיב בקשב רב לסימפוניה השישית של בטהובן יוכל למצוא של אלמנטים פסטורליים של היערות בהן צעד כדי לקבל השראה.

הוכח מחקרית:

מארק ברמן, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת שיקגו, מצא כי הליכה בטבע יכולה לשפר את מה שמכונה תשומת לב מכוונת, כאשר אנו מכריחים את עצמנו להתמקד במשימה. ״אתה לא שומע אנשים אומרים 'וואו אני כל כך מותש מלהסתכל על המפל היפה הזה'", אומר ברמן.

בטבע אנחנו לא מבזבזים בריין-פאוור על ריכוז, כמו שקורה לנו בחדר הישיבות או אל מול ההתראות של הטלפון הנייד. כשאתה בטבע פתאום יש כל כך הרבה תשומת לב פנויה לשימוש, ועם מוח משוחרר יש לאדם יותר אנרגיה לכוון לכל אתגר חשוב.

מחקר היצירתיות:

במחקר זה, החוקרים השתמשו בניסוי המכונה ״משימה שימושית חלופית״. במסגרת זו, המשתתפים התבקשו להציג רשימה של שימושים חלופיים רבים ככל האפשר לחפץ מסוים. סכין, למשל, יכולה לשמש כדי למרוח חמאה, לחתוך לחם, לדקור מישהו, או להעיף אפונה באוויר. התשובות מראות על מקוריות, מספר רעיונות ורמת הירידה לפרטים.

הנבחנים התבקשו לבצע את המשימה זו בכמה סיטואציות שונות: לשבת בבית או בחוץ. התוצאות הראו שכאשר אנשים הלכו בחוץ הם היו ב-60% יותר יצירתיים מאשר כאשר ישבו במקום סגור.

ולסיום הנה קטע מתוך השיר עליו דיברנו בתחתית אותו הר:

שְׁנֵי שְׁבִילִים נִפְרְדוּ בְּיַעַר צָהֹב,אַךְ לָלֶכֶת בַּשְּׁנַיִם, הִרְהַרְתִּי בְּעֶצֶב,אֵינֶנִּי יָכוֹל – אָז עָצַרְתִּי לַחְשֹׁב,מַרְחִיק אֶל הָאֶחָד מַבָּטִי לְלֹא סוֹף.… בַּחֲלֹף הַשָּׁנִים אֲסַפֵּר זֹאת בְּקוֹל:שְׁנֵי שְׁבִילִים בַּיַּעַר, לִבְחֹר אוֹ לִדְחוֹת –אַךְ פָּנִיתִי בְּזֶה שֶׁדָּרְכוּ בּוֹ פָּחוֹת,וְזֶה הַהֶבְדֵּל שֶׁשִּׁנָּה אֶת הַכֹּל. (The Road Not Taken מאת רוברט פרוסט, תרגום אמיר אור)

אני מאחל לך לצאת אל הטבע ולהיפתח מחשבתית אל השבילים שפחות דרכו בהם.

זה לא חייב להיות מסע גדול. אפשר פשוט לסגור שעה וחצי ביומן בשבוע הבא ולצאת אל הטבע, לטיול אל מאחורי המשרדים, ממש כמו שג׳ובס עשה.

גפן.

bottom of page